دلایل چروک شدن برگ سانسوریا

دلایل چروک شدن برگ سانسوریا

در این مطلب گالری والی نژاد، دلایل چروک شدن برگ سانسوریا را بررسی خواهیم کرد.

سانسوریا یک گیاه زیبا و مقاوم آپارتمانی است که طرفداران بسیاری دارد. این گیاه دارای گونه‌های بسیار مختلفی در رنگ‌ها و ابعاد متفاوت است. این گیاه، بسیار سرسخت است و عمری طولانی دارد. سانسوریا از گیاهان مقاوم به شمار می‌رود زیرا هم تحمل محیط کم نور را دارد و هم در مقابل کم آبی دوام می‌آورد. جالب است بدانید که سانسوریا در تصفیه هوا نیز موثر واقع می‌شود. اما گاهی اوقات این گیاه بسیار زیبا و مقاوم، به دلایل مختلفی دارای اختلالاتی خواهد شد. یکی از این اختلالات، چروک شدن برگ‌های آن است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  1. آبیاری نامناسب
  2. خاک نامناسب
  3. دمای غیر استاندارد
  4. کمبود رطوبت
  5. کیفیت آب آبیاری
  6. نور کم
  7. حمله آفات
  8. نتیجه‌گیری

 

آبیاری نامناسب

یکی از دلایل مهم چروک شدن برگ سانسوریا آبیاری نامناسب است. منظور از آبیاری نامناسب، آبیاری بیش از حد یا کمتر از حد نیاز گیاه است. آبیاری زیاد یا خیس ماندن خاک، یکی از دلایل اصلی از بین رفتن این گیاه می‌باشد. به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود هنگامی به سانسوریا آب بدهید که خاک آن کاملاً خشک شده باشد. آبیاری زیاد ممکن است باعث چروک شدن، تغییر رنگ و پوسیدگی این گیاه شود. از طرف دیگر این گیاه در برابر تشنگی و آبیاری کم نیز، واکنش نشان می‌دهد و تبدیل به یک سانسوریا چروک شده می‌شود. آبیاری به موقع‌ و استفاده از خاک سبک با زهکشی بالا را فراموش نکنید.

برگ سانسوریا چروک شده

خاک نامناسب

همان‌طور که ذکر شد، آبیاری زیاد یکی از دلایل چروک شدن برگ سانسوریا می‌باشد. پس مشخص است که خیس ماندن خاک این گیاه نیز عامل دیگر بروز این مشکل است. البته خیس ماندن خاک حتی می‌تواند سانسوریا را از بین ببرد. همواره باید به این موضوع توجه کنید که خاک این گیاه، بین دو آبیاری کاملاً خشک شود. بستری چسبنده با رس بالا برای این گیاه خوب نیست. به این موضوع توجه کنید که حتماً باید زهکشی گلدان‌ها مناسب باشد تا آب اضافی به خوبی تخلیه شود. موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در کود دادن به این گیاه زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است که برگ‌ سانسوریا چروک شده و آسیب ببیند.

سانسوریا چروک شده

دمای غیر استاندارد

یکی دیگر از دلایل چروک شدن برگ سانسوریا، نگهداری این گیاه در دمای غیر استاندارد است. هنگامی که دمای محیط سانسوریا از میزان مورد نیازش بیشتر یا کمتر شود، برگ‌های این گیاه شروع به پژمردگی می‌کنند و چروک می‌شوند. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که بهترین دما برای نگهداری این گیاه چقدر است؟ برای اینکه از چروک شدن برگ سانسوریا جلوگیری کنید، باید گیاه را در محیطی با دمای بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

بالا رفتن دما باعث می‌شود که برگ‌ سانسوریا چروک شده چون آب گلدان و برگ‌ها تبخیر شده است. به این نکته نیز توجه کنید که نباید پس از خرید سانسوریا، آن را کنار وسایل گرمایشی مانند شوفاژ یا بخاری و همچنین در معرض وسایل سرمایشی مانند باد کولر قرار دهید زیرا در این شرایط نیز دمای محیط گیاه بالا و یا پایین می‌رود و برگ‌های آن چروک می‌شوند. پس می‌توان گفت که وزش باد سرد در زمستان هم باعث چروک شدن برگ‌های این گیاه می‌شود.

چروک شدن برگ سانسوریا

کمبود رطوبت

از دلایل چروک شدن برگ سانسوریا، کمبود رطوبت است. بهتر است که رطوبت فضای نگهداری این گیاه حدود ۴۰ درصد یا بیشتر باشد. تامین رطوبت سانسوریا سخت نیست. اگر رطوبت محیط کمتر از ۴۰ درصد باشد، برگ‌های گیاه دچار چروکیدگی خواهد شد. اگر مشاهده کردید که این اتفاق افتاد و متوجه شدید که علت آن کمبود رطوبت است، می‌توانید سانسوریا چروک شده را در مکانی مرطوب مانند حمام قرار دهید.

برگ‌ سانسوریا چروک شده

نور کم

درست است که سانسوریا یک گیاه آپارتمانی بسیار مقاوم است اما نور ناکافی و کم می‌تواند باعث چروک شدن برگ‌های آن شود. در این شرایط با نور کم حتی ممکن است که برگ‌های سانسوریا زرد و قهوه‌ای نیز شوند. به خاطر بسپارید که هنگام خرید هر گیاهی از کافه گلدون، بروشور مربوط به نگهداری آن گیاه را دریافت خواهید کرد. این‌گونه با مطالعه آن بروشور می‌توانید از بروز هرگونه بیماری در آن گیاه جلوگیری کنید.

برگ‌ سانسوریا چروک شده

حمله آفات

حمله آفات می‌تواند یکی دیگر از دلایل چروک شدن برگ‌های سانسوریا محسوب شود. برخی از آفات مانند کنه تار عنکبوتی از شیره این گیاه تغذیه خواهند کرد و به همین دلیل برگ‌های سانسوریا زرد و یا چروکیده خواهد شد. کارشناسان مجرب کافه گلدون می‌توانند در این زمینه به شما کمک شایانی کنند و آفت‌کش‌های بسیار قوی را به شما معرفی نمایند.

کیفیت آب آبیاری

درست است که میزان و دفعات آبیاری سانسوریا اهمیت دارد اما کیفیت آب نیز در سلامت این گیاه تأثیرگذار است. یکی از دلایل چروک شدن برگ‌های سانسوریا، آبیاری آن با آبی است که دارای کلر می‌باشد. آب کلردار هم باعث چروکیدگی برگ سانسوریا می‌شود و هم موجب پژمردگی و کاهش سرعت رشد گیاه خواهد شد. فراموش نکنید که کلر داخل آب علاوه بر موارد ذکر شده، باعث پوسیدگی و از بین بردن ریشه گیاه و کاهش کیفیت خاک گلدان شما می‌شود. اگر از آب لوله کشی برای آبیاری سانسوریا استفاده می‌کنید، بهتر است که آب ۲۴ ساعت بماند تا کلر از آن خارج شود.

چروک شدن برگ سانسوریا

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در طول این مقاله ذکر شد، چروک شدن برگ سانسوریا دلایل مختلفی دارد. ممکن است که گیاه شما آب کافی دریافت نکند و یا شما در آبیاری به سانسوریا زیاده‌روی کنید. این امکان وجود دارد که سانسوریا در محیطی نامناسب قرار گرفته باشد. دمای بسیار بالا، محل نگهداری نامناسب در کنار وسایل گرمایشی یا سرمایشی، محیط بسیار کم نور، خاک نامناسب، وجود آفات مکنده برخی از مهمترین دلایل چروک شدن برگ سانسوریا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *